Relacja z III Pikniku Pulmonologicznego

Utworzono: 02 sierpień 2019
Dariusz Firaza

Wojewódzki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi 8 czerwca 2019 już po raz trzeci zorganizował Piknik Pulmonologiczny. Ideą pikniku było popularyzowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcenie mieszkańców województwa łódzkiego do przeprowadzania regularnych badań w ramach profilaktyki chorób płuc.

Punktem kulminacyjnym pikniku było bicie Rekordu Polski w kategorii „Największa Lekcja Oddychania”.  W tym roku w lekcji uczestniczyło aż 220 osób, dzięki którym rekord został pobity. Podczas lekcji specjaliści naszego szpitala pokazywali prawidłowy tor oddychania, zwracali uwagę na właściwy wdech i wydech oraz wyśnili jakie funkcje pełni przepona. Umiejętność prawidłowo oddychania jest niezmiernie istotna, ponieważ notoryczne niedotlenienie jest przyczyną bardzo wielu schorzeń wszystkich układów, np. krwionośnego, pokarmowego, poprzez notoryczne zmęczenie, migreny, bóle głowy.

 Podczas pikniku ponad 600 osób skorzystało z bezpłatnych badań i porad udzielonych przez naszych lekarzy i specjalistów oraz przez partnerów pikniku.   

 „ Na tegorocznym pikniku można było przebadać się od stóp do głów. Porad udzielał trycholog, czyli lekarz, który badał skórę głowy i stan włosów i podolog, który badał stopy. Wykonywano też badanie spirometryczne, które jest niezwykle obrazowym i prostym badaniem bardzo wiele wnoszącym w diagnostyce chorób płuc. Badano również poziomu cukru we krwi, poziomu ciśnienia ” informuje Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi dr n. med. Waldemar Kowalczyk

Bez skierowań i kolejek można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad zdrowotnych pulmonologa, dermatologa, fizjoterapeutów, trychologa, dietetyka, specjalisty ds. słuchu.

Osoby odwiedzające piknik mogły skorzystać również z bezpłatnych badań:

•    spirometrii,

•    badania dermatoskopem,

•    komputerowego badania stóp,

•    mammografii (mammobus),

•    przesiewowego badania wzroku,

•    badania tympanometrycznego,

•    badania stanu skóry głowy i włosów,

•    pomiaru ciśnienia i glukozy,

•    porad dietetycznych.

 Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji i nagród min. występy solistów i zespołów muzycznych, animacje i zabawy prowadzone przez Fundację „Dr Clown”, warsztaty plastyczne. Były prezentacje ekologicznych środków transportu,  pojazdów Straży Pożarnej i Policji oraz pokazy gaszenia pożarów.

 Promowano również  zdrowy trybu życia poprzez  naukę poprawnego oddychania, udzielania pierwszej pomocy, samobadania piersi, edukację antytytoniową , pokazy ćwiczeń fizycznych oraz promowanie idei honorowego dawstwa szpiku i rejestracja dawców.

Podczas pikniku można było złożyć wnioski na wyroby medyczne, oraz karty: EKUZ, „Kartę Seniora Województwa Łódzkiego”, „Wojewódzką Kartę Rodzin Wielodzietnych oraz uzyskać informacje NFZ.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego, do zmiany zachowań zdrowotnych, składających się na styl życia, na zachowania sprzyjające zdrowiu oraz do aktywnego spędzania czasu. Jednocześnie już dziś serdecznie zapraszamy na 4 edycję Pikniku Pulmonologicznego i wspólne bicie kolejnego Rekordu Polski w 2020 roku.

Autor:

Monika Gąsiorowska-Duszyńska
Rzecznik Prasowy Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi